מה שלמה?

2004 |

1 עונות

ככה עוד לא ראיתם את שלמה המלך! "מה שלמה?" היא קומדייה שמציגה את כל מה שקורה בחצר המלך של שלמה. איזה מזימות רוקחים סביבו? ומה שלמה עושה ביום-יום?

בגרסה הטלוויזיונית שלו, שלמה (אבי גרייניק) הוא רוקיסט שמנגן בגיטריה, שמתאהב בדלית (עלמה זק), המלצרית הפמינסטית, ומנסה להתחמק מהיועץ הלא ממש נאמן שלו (אלון נוימן).

היות והוא ידוע כאחד האנשים החכמים ביותר של ימי קדם, הוא פותר כל פרשיה שנקלת לפניו. בעזרת פרשיות אלו תוכלו ללמוד על ויטמינים, על הזיכרון ואפילו על חוקי מרפי. שלמה כמו שלא הכרתם – עכשיו ב-BIGI.

שחקנים:

אבי גרייניק, עלמה זק, אלון נוימן וששי סמוכה.

פרקי העונה

עונה 1
סידרה קומית המתארת את המתרחש בחצרו של המלך שלמה. מה קורה כשלמלך חדש אבל "רוקיסט" יש יועץ "נאמן" רק לא כל כך אמין שמשתף פעולה עם עבריין תקופתי, שמעסיק במסעדה שבבעלותו מלצרית פמיניסטית שהיא משאת נפשו של המלך? שלמה, הידוע כאחד השופטים החשובים של ימי קדם, ואחד האנשים החכמים ביותר, פותר בכל פרק פרשיה משפטית שבאמצעותה לומדים הצופים מושגים שונים מעולם הידע הכללי (מהם ויטמינים, איך פועל הזיכרון, מהי בורסה, מהי קאמרה אובסקורה, חוקי מרפי, אשליה אופטית, ומהם מאזנים אקולוגים בטבע ועוד) ותוך כדי מתמודד בכל פרק עם הרעיונות המסוכנים של בוזי המאפיונר ואחיטוכס היועץ.
מה-שלמה-עונה-1-פרק-1
פרק 1 - קזינו
אחיטוכס מפסיד בקלפים אצל בוזי. הוא שולח יד בכספי אוצר המדינה, כי בוזי מאיים לחסל אותו אם לא ישלם את החוב. אחיטוכס נתקל במקרה בסוכן חבילות נופש, שמוכר נסיעות למקומות מהם אנשים עד היום לא שבו... הוא רוכש "במתנה" חבילה כזו לבוזי, בהנחה שכך ישתחרר מהחוב. אולם כרגיל אחיטוכס הוא זה שאוכל אותה בסוף.
22 דק'
מה-שלמה-עונה-1-פרק-2
פרק 2 - הקלסתרון
"אחיטוכס נפגש במקרה במדען תקופתי, שבדיוק מגלה את רעיון ""כולא הברק"". הוא מאמץ את הרעיון כאופציה עתידית לחשמול המלך. אולם נמלה אקראית שחולפת במקום, ""משתנקרת"" למלך ומספרת לו, שרוצים להתנקש בחייו. המלך מבקש מהנמלה לצייר את קלסתרון המתנקש, ואחיטוכס מנסה להשמיד כמובן את הנמלה המישתנקרת עליו, אך ללא הצלחה. נושאי לימוד: קנה מידה, חוק הגלגלת, תופעת הברק וכולא הברק."
22 דק'
מה-שלמה-עונה-1-פרק-3
פרק 3 - בורסה
אחיטוכס נשלח לגבות את חובותיו של בוזי לממלכה. הוא פוגש אצל בוזי את נתן. אביהם הרוחני של הברוקרים בני זמננו. בוזי שבדיוק הרוויח כסף רב בבורסה של נתן, מחזיר את חובו לממלכה, אולם אחיטוכס מתפתה, להשקיע את החוב שהוחזר בבורסה של נתן. הבורסה כמובן קורסת, ואחיטוכס מפסיד את הכסף. הוא נדרש להסביר לאן נעלם הכסף, וכשהוא מגלה שנתן סובל ממחלת השינה, שגורמת לו לעשות בלילה מעשים שאינו מודע להם, הוא טוען שנתן פרץ לכספת וגנב את הכסף. בסופו של דבר התרמית נחשפת, ואחיטוכס מושלך לכלא.
23 דק'
מה-שלמה-עונה-1-פרק-4
פרק 4 - סמואל גמל מרוץ
"בוזי נתבע על מכירת חמור, כחיה ""כשרה"", מעלת גרה. בעקבות ההונאה, הוא נדרש לפצות את התובע ב - 10 גמלים צעירים. כשלבוזי מסתבר, שהתובע מעוניין בגמל מרוץ איכותי לתחרות הגמלים הקרובה, הוא מציע ""להשאיל"" עבורו מאורוות המלך את גמל המרוץ של המלך, ליום התחרות בלבד. וזאת כדי שהתובע יוותר לו על החוב. אחיטוכס מבצע את ה""השאלה"" עבור בוזי, הוא רק שכח לצערו שהגמל יכול לספר אח""כ למלך את הכל... נושאי לימוד: אשליה אופטית, ריקוד הדבורים, העלאת גרה ומבנה הקיבה של הפרה."
22 דק'
מה-שלמה-עונה-1-פרק-5
פרק 5 - מלך ליום אחד
"שלמה מתחפש לאחד מפשוטי העם, כדי להסתובב בשטח ולשמוע, מה חושבים עליו העם. בגינה מסתובב לו בינתיים משוגע שאומר שהוא המלך ומצחיק מאוד את ההמונים. אחיטוכס מורה למשמר הארמון להכניס את המשוגע, בטענה שהוא המלך האמיתי, ולא מאפשר לשלמה המלך, לחזור לארמון. המשוגע, שמאמין שהוא מלך, מתחיל להתעלל באחיטוכס, ומשליך אותו לכלא. ושלמה בעזרת דלית מצליח לחזור לתפקידו. נושאי הלימוד: חוקי מרפי, תופעת ההתחזות בטבע, פראנץ קפקא."
22 דק'
מה-שלמה-עונה-1-פרק-6
פרק 6 - קמרה אובסקורה
"בוזי נקלע לקשיים כלכליים. הוא מחליט לפתוח עסק לשיפוט אלטרנטיבי. הוא מציע לכל דורש ""משפטי צדק"" במחיר מוזל. ועם עוד ""תוספת תשלום קטנה"", יכול צד אחד לרכוש את תוצאות המשפט מראש. בוזי נטפל לנשפטים, מאוכזבי שלמה, ומצליח למכור להם ""צדק"" בהזמנה. נושאי לימוד: קאמרה אובסקורה, תהליך הלמידה והזכירה של המוח האנושי."
22 דק'
מה-שלמה-עונה-1-פרק-7
פרק 7 - בקורת הממלכה
"שלמה מגלה ש""הרמון הנופש"", שנבנה עבורו ועבור נשותיו גורם לאסון אקולוגי. אחיטוכס היה אמנם אחראי לטעות, אולם שלמה לוקח על עצמו את מלא האחריות. וכדי שטעויות ומחדלים כאלה לא יתרחשו בעתיד, הוא מממציא תפקיד חדש. ""מבקר הממלכה"". אחיטוכס נדרש למצוא מיד מבקר כזה, והוא ממנה כמובן את ידידו המושחת בוזי. שעכשיו במסגרת תפקידו החדש, דווקא חושף ברבים את התנהלותו המושחתת של אחיטוכס. נושאי לימוד: מוסד ביקורת המדינה, הפרת המאזן האקולגי בטבע, מלטונין - הורמון השינה."
23 דק'
מה-שלמה-עונה-1-פרק-8
פרק 8 - מלחמה ושלום חלק א'
"שלמה מגלה ש""הרמון הנופש"", שנבנה עבורו ועבור נשותיו גורם לאסון אקולוגי. אחיטוכס היה אמנם אחראי לטעות, אולם שלמה לוקח על עצמו את מלא האחריות. וכדי שטעויות ומחדלים כאלה לא יתרחשו בעתיד, הוא מממציא תפקיד חדש. ""מבקר הממלכה"". אחיטוכס נדרש למצוא מיד מבקר כזה, והוא ממנה כמובן את ידידו המושחת בוזי. שעכשיו במסגרת תפקידו החדש, דווקא חושף ברבים את התנהלותו המושחתת של אחיטוכס. נושאי לימוד: מוסד ביקורת המדינה, הפרת המאזן האקולגי בטבע, מלטונין - הורמון השינה."
22 דק'
מה-שלמה-עונה-1-פרק-9
פרק 9 - מלחמה ושלום חלק ב'
"המלחמה עם הדד מלך מואב פורצת והמלך חושד שיש מרגל בארמון. המרגל הוא כמובן, אחיתוכס שמנסה למכור חומרים סודיים לאויב. החומרים מועברים באמצעות יונת דואר. יהודה הקצין הגבעוני מחליט למנוע מאחיתוכס גישה לחומרים הסודיים ואחיתוכס בתגובה, מחליט להפליל אותו ולהציגו כמרגל. הוא משתיל בחפציו חומרים מפלילים כפי שקרה ב""משפט דרייפוס"". אולם יונת הדואר מספרת לשלמה מי הוא המרגל האמיתי ואחיתוכס מושלך לכלא. נושאי לימוד: אסטרטגיה, טקטיקה, משפט דרייפוס."
22 דק'
מה-שלמה-עונה-1-פרק-10
פרק 10 - פרת שלמה המלך
"שלמה המלך חולה בשפעת קשה. אחיטוכס מחליט להביא לשלמה רופאים גרועים כדי להחריף את מחלתו... אולם בדיעבד מסתבר דווקא שהרופא הגרוע כביכול, יודע לרפא טוב יותר מכל רופא אחר. נושאי לימוד: עמידות החרקים, הסידן שבגוף, חשיבות הוויטמינים."
22 דק'
מה-שלמה-עונה-1-פרק-11
פרק 11 - הפקח שלא סרח
"ממלכת שלמה נקלעת למצוקה כלכלית. כדי לצאת מהמצוקה עולה שלמה על רעיון חדש. פקחים שיסתובבו ברחובות ויטילו קנסות על אזרחים. הפקח האזורי, מגיע כמובן גם אל בוזי ואחיתוכס וממרר את חייהם. עוד בפרק; צורית - סוכנת הביטוח הראשונה בעולם, מתחמקת מתשלום למבוטח שלה, שלא הבין לדבריה מה מסתתר מאחורי ""האותיות הקטנות"" שבחוזה הביטוח. נושאי לימוד: עקרון הביטוח, שרשרת המזון, המצאת הגפרורים."
22 דק'
מה-שלמה-עונה-1-פרק-12
פרק 12 - מהפכת האמת
"מתנקשת חודרת לארמון ומנסה לפגוע בשלמה המלך. שלמה נחרד מהקלות בה הצליחה המתנקשת לחדור לארמון, ומבקש מאנשי הביטחון של הארמון לפתוח בחקירה. אחיתוכס שהיה כמובן זה שהכניס את המתנקשת בעבור בצע כסף, נלחץ ובסופו של דבר מחליט להתוודות ולספר למלך את האמת... אולם לא את כל האמת... פרטי האמת החסרים נודעים למלך בהמשך, מה שמסבך קצת את אחיתוכס... נושאי לימוד: קומוניזם, הפוליגרף ודרך פעולתו, המצאת הטלפון."
22 דק'
מה-שלמה-עונה-1-פרק-13
פרק 13 - הדבורה מאיה
"דבר חכמתו של שלמה המלך, מגיע אל מלכת שבא שמבקשת להגיע אליו לביקור ולבחון את חכמתו. אחיתוכס מספר לדלית את האגדה על פיה יהודי אתיופיה יהיו צאצאי שלמה ומלכת שבא. דלית מקנאת כמובן. היא מגיעה למסקנה שאם מלכת שבא תשתכנע ששלמה הוא בעצם לא החכם באדם, היא אולי תניח לו. וכך באמצעות תהליך היפנוטי מאבד שלמה את חכמתו, אולם לא רק הוא.... נושאי לימוד: נסיוב, העליות השונות של יהודי אתיופיה, חיים נחמן ביאליק."
22 דק'

סדרות נוספות