המערכת

2000 |

2 עונות

שיר, יובל, אלון, איתי ויואב עובדים במגזין הטלוויזיה המקומי של חיפה. כחברי המערכת עם צריכים להכין בכל שבוע כתבת תחקיר אחרת שעוסקת בנושאים היסטורים שונים שקשורים לתולדות מדינת ישראל.

את הכל הם עושים בעצמם – כותבים, מפיקים, מצלמים, מראיינים, עורכים, חוקרים, תוך כדי הם גם מתווכחים, אבל בתכלס, הם לומדים הרבה על עצמם ועל האירועים ששינו את המדינה.

חברי המערכת יערכו לכם הכרות אחרת עם בן גוריון, יחשפו אתכם לסיפורו של המרגל אלי כהן וגם יעסקו בהסכם השלום עם מצרים דרך מנחם בגין – עכשיו לצפייה ישירה ב-BIGI.

שחקנים:

קטיה קוצ'רנקו, מולי ברקאי, דימה בלייב, יחיעם ברקו, יעל אייזנברג, עמרי גלור ואוריתה כנען.

פרקי העונה

שיר, יובל, אלון, איתי ויואב הם ילדי "המערכת" במסגרת תפקידם הם התקבלו להכין מידי שבוע כתבת תחקיר למגזין הטלויזיה המקומי בחיפה. בכל שבוע הם מכינים כתבה אחרת העוסקת בנושאים היסטורים שונים הקשורים לתולדות הציונות ומדינת ישראל. במהלך הכנת הכתבה הם חוקרים, מראיינים, מצלמים, קוראים, מתחקרים, מתווכחים ולומדים הרבה על אותם אירועים , אבל יותר מהכל הם לומדים על עצמם, על חברות, על יחסים, על עזרה הדדית ואהבה בין ילדים בני 13. בין נושאי הסידרה: בן גוריון והקמת המדינה, קבוצת כינרת ורחל המשוררת, מלחמת השחרור וסיפורה של זוהרה לביטוב, אלי כהן- המרגל שלנו בסוריה, ומנחם בגין והסכם השלום עם מצרים.
שישה ילדים בכיתה ח' מרכיבים את "המערכת": קבוצת קולנוע צעירה שמכינה בכל שבוע כתבה על נושא היסטורי אחר לערוץ המקומי.
המערכת-עונה-1-פרק-1
פרק 1 - בן גוריון
דגנית, מפיקה בערוץ הקהילתי, מחפשת ילדים בכיתה ז' שיפיקו כתבות בנושאים שונים. יובל, ילדה מפולפלת עם הרבה שאיפות בחיים, מחליטה מייד להקים צוות צילום. אחרי מיונים מפרכים בקרב ילדי השכבה היא מרכיבה לעצמה צוות שכולל את חבריה לכיתה וגם אויב אחד לשעבר: יואב. מסתבר שהילד הכי מופרע בכיתה הוא צייר וצלם מחונן, ויובל מחליטה להתעלות מעל עצמה ולקבל אותו לחבורה. הנושא שנבחר לכתבה הוא דוד בן גוריון, ואחרי תחקיר קצר מגלים הילדים שהסיפור של בן גוריון נמצא בשדה בוקר. יובל מחליטה לרדת דרומה, ובטוחה שכולם איתה. אבל ביום הקובע מסתבר שלחבר'ה היו תוכניות אחרות, ובמיוחד ליואב ולשיר, שמעדיפים להישאר בשביל משחק כדורגל. רק איתי, הידיד הכי טוב של יובל, מצטרף אליה לשדה בוקר, אחרי שהיא מחליטה לנסוע לבד. בשדה בוקר היא מספיקה לפגוש את בן גוריון בכבודו ובעצמו, להתפייס עם חבריה לצוות (שהגיעו בהפתעה) ולביים את הכתבה הראשונה בהצלחה. דגנית מתלהבת, הערוץ רוצה כתבות נוספת, וככה נוצרת "המערכת".
26 דק'
המערכת-עונה-1-פרק-2
פרק 2 - רחל המשוררת
חברי המערכת מקבלים מהמנהלת, אחרי מאבק מתיש, חדר משלהם. אבל החדר נראה כמו מזבלה והם שוקלים ברצינות להביא עוזרת שתנקה. בינתיים דגנית מביאה להם נושא לכתבה חדשה: העלייה השנייה וקבוצת כנרת. הילדים חוקרים ומגלים שרחל המשוררת היתה פועלת בקבוצת כנרת, ועל התקופה הזאת בעצם כתבה את רוב שיריה. הם נוסעים לחצר כנרת עם אב הבית של בית הספר, מנצ'וקה, דמות חביבה אך מפוקפקת ששוכחת אותם בכנרת ויוצאת לבלות בטבריה. בלילה הזה בכנרת הילדים מגלים הרבה מאוד על רחל, וגם אחד על השני. למשל: אלון מגלה שהוא אוהב את שיר וחוטף מכות מחבר שלה בן. הוא בורח לשפת הכנרת ופוגש שם את רחל, שמתלבטת ביחד איתו: להישאר בכנרת או לנסוע לצרפת? אלון והחבורה נחשפים לסיפורה של רחל, דמות טראגית שהאמינה בעבודת האדמה ובשיתופיות אבל נכנעה לשחפת ומתה. חלומה של רחל היה לעבוד, לא לנוח, ולא לשלם למישהו שיעבוד במקומה. כשהחבר'ה חוזרים לבית ספר, לחדר "המערכת", ברור להם דבר אחד: את החדר הם יסדרו בעצמם, וביחד.
25 דק'
המערכת-עונה-1-פרק-3
פרק 3 - אלי כהן
הכתבה השלישית של המערכת אמורה להציג את סיפורו של אלי כהן, המרגל הנודע. יואב מגלה שסבא שלו מכיר את אלי כהן, או יותר נכון, את אשתו נאדיה, או יותר נכון, היה שכן של נאדיה לפני ארבעים שנה. הוא מגייס את סבא שלו למשימה הנוסטלגית ו"המערכת" משיגה ראיון עם נאדיה כהן. נאדיה פותחת בפניהם את ליבה ומספרת הכל: איך הוא גוייס למוסד, איך היה נעלם לחודשים ארוכים, ואיך ליבה נשבר מגעגועים. איזה נזק הוא עשה לסורים, איך הוא גילה את כל הסודות שלהם, ואיך בסוף נתפס. הילדים נסחפים לתוך הסיפור ובראשם יואב, ושמתחיל לצייר את קורותיו של אלי כהן וציוריו מתעוררים לחיים. אבל כמה שהוא טוב בציור- ככה הוא גרוע בספרות. יואב מקבל 53 במבחן החוזר והמנהלת משעה אותו מהצילומים ובסוף מפסיקה את עבודדם של חברי המערכת כולם. הכל נראה אבוד, עד שנאדיה כהן בכבודה ובעצמה מתגייסת לעזור ומסבירה למנהלת מה חבוי ביואב...
24 דק'
המערכת-עונה-1-פרק-4
פרק 4 - זהרה ושמוליק
שמוליק וזוהרה היו בסך הכל בני עשרים כשמתו. שיר, שמרכזת את הכתבה על שמוליק וזוהרה, מגלה שהאהבה שלהם היתה גדולה מהחיים. כל מכתב שכתבו היה מלא באמונה ובגעגועים. שמוליק חזר לפלמ"ח בשביל זוהרה, וביחד הם תכננו את היום שאחרי השחרור. אבל היום הזה לא הגיע, כי שמוליק מת מרימון שהתפוצץ, וזוהרה נשארה לבד. כששיר מספרת עליהם לחבר שלה, בן, הוא לא מגלה התעניינות. לפעמים זה מרגיז שהוא כזה, אבל ככה הוא והיא אוהבת אותו ככה. רק שלא ברור, האם גם בן אוהב את שיר? המצלמה של אלון, ששיר שוכחת במסדרון, מצלמת את בן מתחיל עם ילדה אחרת. כששיר מגלה את זה היא מרגישה כל כך מושפלת. אפילו אלון, שאוהב אותה בשקט, לא מצליח לרומם את רוחה. גם זוהרה שבורה, ונוסעת לאמריקה כדי ללמוד להיות טייסת. שיר בינתיים מתגברת: יש לה כתבה לביים. אבל לזוהרה לא מחכה עתיד וורוד: במלחמת השחרור, כשהיא רק בת 20, המטוס שלה נופל והיא עולה לשמיים בעקבות שמוליק שלה.
24 דק'
המערכת-עונה-1-פרק-5
פרק 5 - בגין
עדן ובר, שני בריונים מכיתה ט', מחליטים להיטפל לאיתי. הם גונבים לו אוכל, מכריחים אותו לעשות להם שיעורים, ומאלצים אותו להיכנס לחדר המנהלת ולגנוב בשבילם מבחן. החבר'ה של המערכת עסוקים בינתיים בכתבה על בגין, ועל הסכם השלום עם מצרים. הם לומדים שדווקא בגין העקשן, שהאמין בארץ ישראל השלמה, יורד מהרעיון ומתפשר לטובת שלום. בינתיים איתי לא יודע איך לצאת מהמצב: אם ימשיך לפחד מעדן ובר, הם תמיד ישפילו אותו. ואם יתחצף, הם יכסחו אותו במכות. יואב, שהוא כזכור הילד המופרע של השכבה, מגלה שסוף סוף יש לו ידע לתרום למישהו. הוא מגלה לאיתי את סודותיה של הלוחמה הפסיכולוגית, ומשווה את המצב שלו למצב של מצרים: לפני מלחמת יום כיפור הם הרגישו מושפלים, ולא יכלו לעשות שלום עם ישראל. אחרי המלחמה הם הרגישו חזקים, ורק ככה אפשר לעשות שלום... מתוך תחושה של כוח. של כבוד. של בטחון. איתי מפנים את המסר והולך להתמודד מול שמשון ויובב של החטיבה, עדן ובר המציקים. האם יצליח לשכנע אותם בכוחו?
23 דק'
המערכת-עונה-2-פרק-6
פרק 6 - הרצל
ההורים של יובל החליטו בשבילה: עוברים לשליחות בדרום אפריקה. היא לא מוכנה לקבל את הדין ובורחת מהבית. לאורך המסע שלה היא לומדת על הרצל ועל הקונגרס היהודי, וחושבת על הפילוג שגרמה הצעת אוגנדה- ההצעה של הרצל לבנות מדינה זמנית באפריקה. בזמן שהיא נעלמת, החברים שלה מכינים לה מסיבת הפתעה במערכת. הם מחכים שעות וכמעט מתייאשים, אבל ברגע האחרון יובל מגיעה ומגלה שלמרות הנסיעה, החברים שלה לא ישכחו אותה אף פעם.
23 דק'
המערכת-עונה-2-פרק-7
פרק 7 - איתמר בן אב"י
למערכת מצטרף ילד חדש: דימה, בן לאם חד הורית שעלתה איתו מרוסיה כשהיה קטן. למרות שדימה מרגיש ישראלי לחלוטין, אמא שלו עדיין לא שולטת בעברית ונעזרת בו רבות. דימה מרגיש שהיא חייבת להתגבר על הרתיעה שלה מהתרבות הישראלית כדי להצליח להשתלב טוב יותר, ואולי להיחלץ קצת ממעגל העוני. במקביל מצלמים חברי הפרק כתבה על סיפורו של איתמר בן אב"י, בנו של אליעזר בן יהודה והילד העברי הראשון, שגדל בבידוד כמעט מוחלט כדי שלא ייחשף לשפות זרות ששלטו בירושלים של אז- רוסית, יידיש וערבית.
23 דק'
המערכת-עונה-2-פרק-8
פרק 8 - עלייה בלתי לגאלית
לכיתה מגיעה ילדה חדשה בשם זוהר. למרות שהיא חכמה ויפה, הכל מתחיל לה ברגל שמאל: יואב מזמין אותה לצאת ואחר כך מבריז לה, הבנות לא מדברות איתה והבנים צוחקים עליה מול כולם. בינתיים, מקבלים חברי המערכת את הנושא "עלייה בלתי לגאלית", ומחליטים לספר את סיפורה של הספינה פאטריה, שטובעה מול חופי חיפה. המרואיינת שהם מצאו, רחל שיקלר, נולדה על סיפון הפאטריה ונזרקה למים בתוך מזוודה ברגע הטביעה. אך רק כאשר הילדים מסיימים לצלם את סיפורה, הם מגלים עליה פרט מעניין נוסף: רחל שיקלר היא סבתא של זוהר, הילדה החדשה בכיתה.
22 דק'
המערכת-עונה-2-פרק-9
פרק 9 - העלייה מאתיופיה
"זוהר מצטרפת למערכת באופן רשמי אך היא מוטרדת ממבחן חוזר במתמטיקה. דגנית מודיעה שהנושא של הכתבה הוא חופשי והיא רוצה שהם יבחרו נושא שחשוב להם. כשזוהר מכירה את שי, סטודנט אתיופי למתמטיקה היא מבינה שהעלייה מאתיופיה הוא נושא שחשוב לעסוק בו. בגלל חשיבותו של המבחן במתמטיקה, מודיעים לזוהר כי היא לא תוכל להשתתף בהכנת הכתבה. הכעס על ההחלטה של בית הספר גורמת לה לשכוח את מה שהיה חשוב לה מלכתחילה."
24 דק'
המערכת-עונה-2-פרק-10
פרק 10 - אייכמן
דגנית, המורה של הילדים לתקשורת, מודיעה ל"מערכת" שאחת מהכתבות הקודמות שלהם זכתה בפסטיבל קולנוע לילדים בגרמניה. סבתא של אלון, ניצולת שואה, שמחה בתחילה על הזכייה של אלון, אבל כשהיא מגלה שהפסטיבל מתקיים בגרמניה היא משנה את דעתה ומתנגדת לנסיעה. באותו שבוע מכינים הילדים כתבה על מבצע הלכידה של אדולף אייכמן בארגנטינה. דרך השיחות עם סבתו, ודרך הכנת הכתבה, אלון לומד להכיר את התקופה של משפט אייכמן ואת משמעותה.
25 דק'
המערכת-עונה-2-פרק-11
פרק 11 - הפנתרים השחורים
ילדי המערכת צריכים לבחור נציג מביניהם שייסע לפסטיבל. המועמדת הטבעית היא שיר, ילדה מבריקה ואהודה, שהיא במקרה גם בת למשפחה אמידה. יואב, שבכיתה הוא נחשב למופרע אבל במערכת הוא נותן את כל הלב, מרגיש שמגיע דווקא לו לנסוע: הרי שיר נוסעת לחו"ל שלוש פעמים בשנה, והוא עוד לא עלה על מטוס אפילו פעם אחת. הילדים עורכים הגרלה, ויואב זוכה. אלא שאז מחליטה המנהלת להתערב ולהטיל וטו על ההחלטה. באותו שבוע מצלמים הילדים פרק על מאבקם של הפנתרים השחורים בממסד על רקע האפליה העדתית. החלטת המנהלת מערערת את החבורה ואחרי משבר מחליטה המערכת לאחד כוחות ולהילחם על החלטתם הדמוקרטית - יואב נוסע.
22 דק'
המערכת-עונה-2-פרק-12
פרק 12 - רבין
לקראת יום הזיכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, מחליטים ילדי המערכת לקחת על עצמם משימה שונה מהרגיל - לצלם סרט עלילתי המתאר את השעות האחרונות בחייו של רבין. שיר מנצלת את העובדה שהוריה לא נמצאים ומזמינה את חברי המערכת לצלם את הסרט בביתה. עשיית הסרט מתגלה כמורכבת יותר משציפו והעובדה ששיר לא התייעצה עם הוריה לגבי הצילומים בבית, מאלצת אותה להתמודד עם ההחלטה שעשתה.
25 דק'
המערכת-עונה-2-פרק-13
פרק 13 - אולימפיאדת מינכן
לדימה יש תחרות ריצה חשובה. המאמן שלו תמיד אומר לו שהוא כשרון ענק, אבל לא מספיק חרוץ. לילה לפני התחרות, בניגוד להוראת המאמן, הוא יוצא להחליק על סקייטבורד ושובר את הרגל. בבית החולים מתברר שזהו שבר מסובך, וכדי לאפשר לדימה סיכוי להירפא צריך להכניס אותו לניתוח. נושא הפרק הפעם הוא רצח הספורטאים באולימפיאדת מינכן, והילדים מראיינים את אסתר רוט- שחמורוב, אצנית עבר שאיבדה את מאמנה ואת הסיכוי למדליה אולימפית במינכן.
23 דק'
המערכת-עונה-2-פרק-14
פרק 14 - מלחמת יום כיפור
יואב חוטף לילד שברירי וצעיר ממנו את הקולה. הילד מבקש מאחיו הגדולים לטפל ביואב. האחים מחליטים ללמדו לקח - הם רודפים אחריו ויואב בורח להסתתר במערכת. באותו הלילה עורכת זוהר את כתבת מלחמת יום הכיפורים ומנסה להבין את סיבת המחדל כיצד הופתעה ישראל ב 1973. בלילה זה לומד יואב מהו מחיר היוהרה, השחצנות וביטחונו המופרז.
22 דק'
המערכת-עונה-2-פרק-15
פרק 15 - אמיל חביבי
אמיל חביבי, פוליטיקאי וסופר ערבי הוא נושא הכתבה של חברי המערכת. הנושא מעורר ויכוח בין חברי המערכת. יואב לא מעוניין להשתתף בכתבה ואילו איתי מעוניין לאתר אישה מסתורית, דמות ממחזה שכתב אמיל חביבי. החיפוש בסמטאות שכונת ואדי ניסנאס, בחיפה, מוביל אותו אל עולמו של אמיל חביבי.
25 דק'
המערכת-עונה-2-פרק-16
פרק 16 - הבימה
חברי המערכת מבקרים בתיאטרון הבימה כדי להכין כתבה. בעוד כולם עסוקים בצילומים הם מפספסים את המרואיין הראשי- השחקן שלמלה בר שביט. שלמלה מחליט לתת לחבורה שיעור בתיאטרון, כשבמקביל דימה רוצה להיפרד משיר ומחכה לרגע המתאים. זוהר מתלבטת בין רגשותיה לדימה וחברותה עם שיר ואלו שיר שקועה בהכנות לצילומים. כמו בתיאטרון, כך גם בתהליך הכנת הכתבה- הסיפור האמיתי מתרחש מאחורי הקלעים.
23 דק'
המערכת-ספיישל-60-שנה
ספיישל 60 שנה
עברו יותר משנתיים מאז שחברי המערכת הכינו את כתבתם האחרונה לערוץ המקומי. לרגל תחרות סרטי נוער בנושא "60 למדינה" יעל מצלמת סרט על דימה וסיפור הקליטה שלו בארץ. במקביל, נעזרת שיר באלון בהכנת סרט משלה לתחרות. צילומי הסרטים מפגישים את שני הצוותים והם מחליטים לשתף פעולה כמו פעם, בימי המערכת. בסרט שיצלמו מבטא כל אחד מחברי המערכת את תחושותיו לגבי ישראליות ו-60 שנות העצמאות של המדינה.
26 דק'

סדרות נוספות